نشاسته گیاهی
شرکت داروسازی ابن ماسویه بیش از یک دهه است که به تولید نشاسته دارویی ذرت می پردازد. کیفیت خوب این فراورده، کارخانجات داروسازی کشور را از ورود محصول خارجی و خروج ارز از کشور بی نیاز کرده است. آنالیز این محصول طبق فارماکوپه 2014 آمریکا (USP 37-NF 32)  انجام میشود.

  ارتباط تنگاتنگ آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت داروسازی ابن ماسویه با خط تولید این محصول سبب گردیده نشاسته دارویی با کیفیت بالا و کمترین انحراف معیار در پارامترهای فیزیکوشیمیایی و میکربی، در کلیه کارخانجات داروسازی ایران مورد استفاده قرارگیرد .

محصول نهایی در بخش کنترل میکروبی از نظر وجود میکروب های پاتوژن، غیر پاتوژن، قارچ و کپک مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار می گیرد تا سلامت محصول صد در صد تضمین گردد.

روش کار در کلیه موارد برگرفته از فارماکوپه 2014 آمریکا ( USP 37-NF 32)  می باشد.


اطلاعاتی در مورد انواع نشاسته :

نشاسته یک پلی ساکارید گیاهی از نوع همو پلی ساکارید است که در ریشه، جوانه و دانه های گیاه ذخیره می شود. این ماده در بدن انسان هیدرولیز شده و تبدیل به گلوکز می شود. نشاسته پودری بدون بو، بدون مزه، نرم و سفید رنگ است. در زیر میکرسکپ گرانول های کروی یا بیضی یا چند وجهی بسته به منبع تهیه نشاسته دیده می شود.دانه های نشاسته شامل پلیمرهای گلوکز به شکل زنجیره های بلند است که در آب نامحلول می باشد.

گرانول خام نشاسته به هنگام هم زدن در آب تشکیل سوسپانسیون موقت می دهد و به آرامی متورم می شود. از این ویژگی برای غلظت دهندگی محصولات استفاده می کنند.
نشاسته ذرت در صنایع مختلف از جمله درصنایع غذایی، داروسازی، نساجی، چسب سازی ، پودرهای آرایشی، صنعت نفت، کاغذ سازی کاربرد دارد .

در داروسازی از نشاسته بعنوان glidant, diluent, disintegrant, binder  استفاده می کنند.

نام های غیر اختصاصی نشاسته عبارتند از :

maize starch, potato starch, rice starch, wheat starch , corn starch , amylumمراحل اصلی تولید نشاسته از ذرت :

     خیساندن در محیط گوگرد دار
    آسیاب ذرت برای جدا کردن جرم
    آسیاب ذرت برای جدا کردن پوسته با سبوس
    شستشو، آبگیری و خشک کردن جرم
    شستشو، آبگیری و خشک کردن سبوس
    جدا کردن گلوتن از نشاسته با سپراتور
    آبگیری و خشک کردن گلوتن
    تغلیظ، آبگیری و خشک کردن نشاسته